311 590 са пловдивчани с право на глас
1 287 от тях ще гласуват за първи път
При сгрешена бюлетина имате право на още една
Днес 311 590 са пловдивчани с право на глас на предсрочните парламентарни избори. 1 287 от тях могат да гласуват за първи път. 459 са сформираните секционни избирателни комисии в 16 МИР Пловдив-град, съобщи председателят на Районната комисия Тодор Тодоров. Има още 14 мобилни секции в болници, социални заведения и ареста. В града ще се движат и 5 мобилни екипа с урни за гласуване в районите с изключение на "Източен", където не е постъпила нито една молба за гласуване с подвижна избирателна кутия. Така СИК стават общо 478 на брой за Пловдив.
535 са избирателните секции на територията на областта, обяви председателят на 17-та РИК Илиян Иванов.
Централната избирателна комисия уведоми, че в изборния ден в Република България гласуването започва в 07.00 часа и приключва в 20.00 часа. Извън страната изборният ден започва в 07.00 часа местно време и приключва в 20.00 часа местно време. Когато в 20.00 часа пред изборното помещение има негласували избиратели, председателят и секретарят на комисията установяват техния брой и самоличност, като тези избиратели предават документите си за самоличност на комисията. Само тези избиратели се допускат до гласуване след 20.00 часа, но не по-късно от 21.00 часа (извън страната това е съответното местно време).
Гласува се само със син химикал. Избирателят влиза, представя документи за самоличност и получава бюлетина от кочана. В тъмната стайчка отива сам и със син цвят поставя знак Х или V в лявата част на интегралната бюлетина, в съответното квадратче с номера на партията или коалиция. В дясната част на бюлетината в кръгчета се намират другите номера, които касаят преференциялния вот. Попълнената бюлетина се сгъва, така че да не се вижда какво е отбелязано. Избирателят отново я подава на член на СИК за сравнение с номера от кочана, поставя се втори печат, откъсва се бигования номер и после се пуска в урната.
Невалидини са надраскани или попълнени с друг цвят химикал и с написани думи бюлетини. Забранено е да се снима вота и да се показва публично.
При хипотезата на сгрешена бюлетина, гласоподавателя излиза от стаичката със сгъната и заявява, че иска втора поради грешка. Сгрешената се предава на СИК.